ساخت استاپ موشن به سبک آبجکت انیمیشن با سکه

اگر می‌خواهید بدانید آبجکت انیمیشن (Object Animation) چیست؟!، همین الان نگاهی به دور و بر خودتان بیندازید. تمام اشیاء و وسایلی که اطراف‌تان می‌بینید را با دقت در ذهن‌تان مجسم کنید. هر کدام از آن‌ها چه ویژگی و کارایی‌هایی در زندگی روزمره شما و دیگر آدم‌ها دارند؟

حالا همه این ویژگی و کاربرد‌های اجسام اطراف‌تان را از ذهن‌تان پاک کنید. به همه آن‌ها نقش جدیدی بدهید. می‌توانید نقش و مسئولیت‌شان را عوض کنید و یا اصلا به آن‎ها شخصیتی انسانی بدهید. اشیائی که می‌توانند بیبنند، حرکت کنند، بالا و پایین بپرند، غذا بخورنند و حتی آواز بخوانند. در پویانمایی اشیا (Object Animation) دست شما برای انجام همه این کارها و حتی فراتر از آن باز است.

در این مقاله این موارد را با هم بررسی می‌کنیم:

ساخت استاپ موشن همبازی به سبک آبجکت انیمیشن

 


با آبجکت انیمیشن بیشتر آشنا شوید

آبجکت انیمیشن (پویانمایی اشیا) یکی از شش مورد از انواع استاپ موشن است که طرفداران زیای از بین دوستداران انیمیشن استاپ موشن دارد. سبکی کاملا متفاوت از ساخت انیمیشن با اشیاء پیرامون‌تان که می‌تواند شگفتی زیادی را در بین دوست‌داران این هنر به همراه داشته باشد.

شما تنها در این سبک از استاپ موشن است که می‌توانید به یک کبریت شخصیت انسان، به ابزارآلات و وسایلی مثل آچار و انبردست زندگی زیر آب و دیگر اشیاء واقعی دور و برتان حرکت ببخشید. در آبجکت انیمیشن ، لباس‌ها و وسایل اتاق خودشان بدون اینکه شما تکانی بخورید جمع و مرتب می‌شوند.

تاریخچه پویانمایی اشیا

آبجکت انیمیشن معمولا به صورت ترکیبی با دیگر سبک‌های استاپ موشن کار می‌شود. از همین رو می‌توانیم فیلم Humpty Dumpty Circus ساخته شده توسط استوارت بلکتون و آلبرت اسمیت در سال 1898 را به عنوان اولین فیلم استاپ موشن ساخته شده که در آن از این سبک هم استفاده شده نام ببریم.

یکی دیگر از انیمیشن‌های معروف بر می‌گردد به کاری از Jan Svankmajer در سال 1982. کاری با نام ابعاد گفتگو (Dimensions of Dialogue) که سبک آبجکت انیمیشن و پیچیدگی‌هایش در آن خود را به خوبی نشان می‌دهند.

همزمان با پیشرفت صنعت انیمیشن سازی و بالا رفتن محبوبیت استاپ موشن در بین علاقه‌مندان، این سبک از استاپ موشن هم پیشرفت‌های چشمگیری کرد. امروزه انیماتورهای هنرمندی در این سبک به طور ویژه در حال فعالیت هستند. خصوصا که آبجکت انیمیشن در دوران چیرگی تبلیغات بر افکار و تصمیمات مردم نقش شگفت‌انگیزی را می‌تواند بازی کند.

ساخت استاپ موشن آبجکت انیمیشن توسط jan-svankmajer
Jan Svankmajer در حال ساخت آبجکت انیمیشن (Object Animation)


دو رویکرد مهم برای ساخت آبجکت انیمیشن را بشناسیم

در آبجکت انیمیشن شما می‌توانید دو روش و رویکرد را برای بازی و حرکت با اشیاء اطراف‌تان به کار ببرید:

رویکرد اول: حرکت اشیاء به صورت زنده و بر اساس وظایف حقیقی آن‌هاست و شخصیتی غیر انسانی دارند.

در این روش آبجکت شما می‌تواند جاروبرقی منزلتان باشد که همان وظیفه جارو و تمیز کردن محیط را البته بدون کمک و دخالت شما بر عهده دارد. اما با کمی چاشنی خلاقیت…

(نمونه کار شیشه دانلود شده)

رویکرد دوم: حرکت و رفتار اشیاء علاوه بر زنده بودن، چیزی خارج از وظایف و کاربرد حقیقی آن‌هاست و شخصیتی انسان‌گونه یا بر اساس رفتار دیگر موجودات زنده دارند.

برای مثال این روش هم سراغ همان جاروبرقی روش اول که زنده است و جان دارد می‌رویم. در این روش جاروبرقی نه تنها جارو نمی‌کند بلکه می‌تواند نقش یک فیل را بازی کند. راه برود. خرطومش را به این سمت و آن سمت بچرخاند. با خرطومش غذا بخورد و اشیاء را با آن جابه‌جا کند.

این‌ها یکی از هزاران جادوی ابجکت انیمیشن در تکنیک انیمیشن سازی در استاپ موشن هستند.

 

چطور آبجکت انیمیشن بسازیم؟

قدم اول: ایده پردازی کنید.

همان طور که از اول مقاله به شما گفتیم، برای اینکه بتوانید آبجکت انیمیشن جذابی بسازید باید دیدتان را نسبت به اشیاء بی‌جان اطراف‌تان کاملا تغییر دهید. تا می‌توانید خلاقیت را چاشنی کار کنید تا لذت تماشایش را هم در چشم مخاطبان‌تان ببینید.

راستی مخاطب کارتان را هم حتما برای ایده پردازی کردن در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به بوم مخاطب شناسی مخصوص آراستاپ موشن بزنید و بر اساس آن راحت‌تر کار را جلو ببرید.

قدم دوم: استوری بورد بکشید.

مرحله به مرحله صحنه‌ها و ایده‌تان روی کاغذ بیاورید. با کشیدن چند صحنه از کار و جزئیاتی که اهمیت ذارند به همراه یک توضیح مختصر ترتیب و جزئیات سناریو را از یاد نخواهید برد. با این کار حتی نمای ذهنی بهتری از مورف‌ها و جزئیات در ذهن‌تان خواهید داشت.

برای آنکه استوری بورد خود را حرفه‌ای بکشید، می‌توانید از استوری بوردی که گروه آراستاپ موشن برای شما طراحی کرده استفاده کنید.

قدم سوم: صحنه را بچینید. صحنه را با کمک تمام آبجکت و کاراکترهایی که دارید و یا حتی ممکن است ساخته باشید بچینید.

قدم چهارم: از صحنه چند فریم عکس اولیه بگیرید.

قدم پنجم: آبجکت خود را کمی حرکت دهید.

قدم ششم: عکس بگیرید.

قدم هفتم: دوباره کمی آبجکت‌تان را حرکت دهید.

قدم هشتم: دوباره عکس بگیرید.

قدم نهم: قدم پنجم تا هفتم را تا تمام شدن داستان سناریوتان ادامه دهید.

قدم دهم: حالا وقت ویرایش است. اگر در کار از ریگ نگهدارنده و یا هر شیء‌ای که قرار نیست در کار خروجی‌تان باشد استفاده کرده‌اید آن‌ها را با برنامه‌های ویرایشگر تصویر حذف کنید. صداها و موسیقی روی کارتان را تنظیم کنید و در نهایت از کار خروجی و رندر بگیرید.

آبجکت انیمیشن (Object Animation) شما آماده است. حالا آن را با دوستان و طرفداران‌تان به اشتراک بگذارید و شگفتی و تحسین آن‌ها را ببینید.

ساخت استاپ موشن به سبک آبجکت انیمیشن تبلیغاتی


صنعت تبلیغات را متحول کنید

یکی از پرکاربردترین استفاده استاپ موشن در صنعت تبلیغات است. جذابیت جان بخشی به اشیاء و ورجه وورجه کردن این اجسامِ همیشه ثابت و معمولی در ذهن مخاطب هم باعث شده تا آبجکت انیمیشن بیشترین تکنیکی باشد که برای ساخت استاپ موشن های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

https://www.youtube.com/watch?v=JuR9LlP9y1k


نمونه کار آبجکت انیمیشن ببینیم

به قول اکثر اساتید، یکی از مهم‌ترین عوامل کمک به یادگیری دیدن نمونه کارهای مختلف است. پس بیایید تا همراه هم چند نمونه از استاپ موشن های مختلف به سبک آبجکت انیمیشن را ببینیم:

یک نمونه کار به شدت شلوغ و جذاب از جان لوئیس (john lewis). در این ویدئو استاپ موشن از هر آبجکت و وسیله‌ای که در خانه می‌توانید پیدا کنید همگی در حال حرکت‌اند.


نمونه کار آبجکت انیمیشن اثر آقای عقیل حسینیان، هنرمند کشورمان با استفاده از انواع مهره‌ها که با استفاده از رویکرد دوم ساخت استاپ موشن آبجکت انیمیشن ساخته شده است.

برای ساخت یک استاپ موشن جذاب و تاثیرگذار مهم نیست که صفر تا صد کار را فقط با یک تکنیک جلو بروید. خیلی وقت‌ها ترکیب دو یا چند سبک کار شگفت‌انگیزتری را به شما تحویل می‌دهد. نمونه کار زیر کاری از گروه آراستاپ موشن است که با ترکیبی از آبجکت انیمیشن و استاپ موشن کات اوت (Cut Out Animation) ساخته شده است.

حالا که اطلاعاتی کلی از آبجکت انیمیشن به دست آوردی، همین حالا بلند شو و با اجسام اطرافت یک کار شگفت انگیز بساز. همه ما ذاتا خلاق هستیم، فقط باید خلاقیت درون‌مان را بیدار کنیم.

پس هرچه زودتر دست به کار شو…

آبجکت انیمیشنمقاله استاپ موشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *