آموزش ساخت آبجکت انیمیشن

برای آموزش ساخت آبجکت انیمیشن تمامی اشیاء اطراف‌تان می‌توانند در انیمیشن شما شرکت داشته باشند. انتخاب هرکدام‌ از اشیاء بسته به داستان و ایده‌ای است که شما برای فیلم‌تان در نظر گرفته‌اید. پس خلاقانه‌ترین ایده را برای این سبک درنظر بگیرید که برای این کار در روش آبجکت انیمیشن دستتان حسابی باز است. برای ساخت آبجکت انیمیشن قدم به قدم با ما همراه باشید تا بتوانید یک استاپ موشن زیبا خلق کنید.

Object Animation
_

آبجکت انیمیشن چیست

با ساخت آبجکت انیمیشن بیشتر آشنا شویم

اگر می‌خواهید بدانید آبجکت انیمیشن (Object Animation) چیست؟!، همین الان نگاهی به دور و بر خودتان بیندازید. تمام اشیاء و وسایلی که اطراف‌تان می‌بینید را با دقت در ذهن‌تان مجسم کنید. هر کدام از آن‌ها چه ویژگی و کارایی‌هایی در زندگی روزمره شما و دیگر آدم‌ها دارند؟

حالا همه این ویژگی و کاربرد‌های اجسام اطراف‌تان را از ذهن‌تان پاک کنید. به همه آن‌ها نقش جدیدی بدهید. می‌توانید نقش و مسئولیت‌شان را عوض کنید و یا اصلا به آن‎ها شخصیتی انسانی بدهید. اشیائی که می‌توانند بیبنند، حرکت کنند، بالا و پایین بپرند، غذا بخورنند و حتی آواز بخوانند. در پویانمایی اشیا (Object Animation) دست شما برای انجام همه این کارها و حتی فراتر از آن باز است.

خیلی وقت‌ها ترکیب دو یا چند سبک کار شگفت‌انگیزتری را به شما تحویل می‌دهد. نمونه کار زیر کاری از گروه آراستاپ موشن است که با ترکیبی از ابجکت انیمیشن و استاپ موشن کات اوت (Cut Out Animation) ساخته شده است.

چگونه ابجکت انیمیشن بسازیم؟
_

مراحل ساخت آبجکت انیمیشن

قدم به قدم مراحل ساخت آبجکت انیمیشن را به شما آموزش می دهیم

آبجکت انیمیشن ، استاپ موشن ، آبجکت ، لگو ، آراستاپ موشن
01

ایده پردازی کنید

برای اینکه بتوانید آبجکت انیمیشن جذابی بسازید باید دیدتان را نسبت به اشیاء بی‌جان اطراف‌تان کاملا تغییر دهید. تا می‌توانید خلاقیت را چاشنی کار کنید.

02

سناریو بنویسید

بهترین راه برای فراموش نکردن کوچکترین جزئیات ایده‌تان هنگام اجرا، نوشتن سناریو است. داستان‌تان را با کوچکترین جزئیات صحنه، حرکت‌ها و حتی صداها بنویسید.

03

استوری بورد بکشید

با همان زاویه نگاه و جزئیات درون ذهن‌تان، نقاشی سناریو را مرحله به مرحله روی کاغذ یا برگه‌های آماده استوری بورد پیاده کنید. مهم نیست نقاش خوبی باشید، مهم این است که از چیزی که کشیدید سر در بیاورید.

04

آبجکت‌تان را آماده کنید

صحنه را با کمک تمام آبجکت و کاراکترهایی که دارید و یا حتی ممکن است ساخته باشید بچینید. سعی کنید ترکیب بندی خوبی داشته باشید و از هر آبجکت در جای درست استفاده کنید.

05

حرکت دهید و عکاسی کنید

حالا شروع کنید به حرکت‌ دادن‌های اندک اندک به آبجکت‌هایتان و فریم به فریم از آن‌ها عکاسی کنید. این کار را تا تمام شدن ایده و مراحل سناریو و استوری بوردی که کشیدید انجام دهید.

06

تدوین کنید و خروجی بگیرید

اگر در کار از ریگ نگهدارنده و یا هر شیء‌ای که قرار نیست در کار خروجی‌تان باشد استفاده کرده‌اید آن‌ها را با برنامه‌های ویرایشگر تصویر حذف کنید. صداها و موسیقی روی کارتان را تنظیم کنید و در نهایت از کار خروجی و رندر بگیرید.

اولین انیمیشن اشیا
_

تاریخچه پویانمایی اشیا

آبجکت انیمیشن معمولا به صورت ترکیبی با دیگر سبک‌های استاپ موشن کار می‌شود. از همین رو می‌توانیم فیلم Humpty Dumpty Circus ساخته شده توسط استوارت بلکتون و آلبرت اسمیت در سال 1898 را به عنوان اولین فیلم استاپ موشن ساخته شده که در آن از این سبک هم استفاده شده نام ببریم.

ساخت استاپ موشن آبجکت انیمیشن توسط jan-svankmajer

یکی دیگر از انیمیشن‌های معروف بر می‌گردد به کاری از Jan Svankmajer در سال 1982. کاری با نام ابعاد گفتگو (Dimensions of Dialogue) که سبک آبجکت انیمیشن و پیچیدگی‌هایش در آن خود را به خوبی نشان می‌دهند.

همزمان با پیشرفت صنعت انیمیشن سازی و بالا رفتن محبوبیت استاپ موشن در بین علاقه‌مندان، این سبک از استاپ موشن هم پیشرفت‌های چشمگیری کرد. امروزه انیماتورهای هنرمندی در این سبک به طور ویژه در حال فعالیت هستند. خصوصا که آبجکت انیمیشن در دوران چیرگی تبلیغات بر افکار و تصمیمات مردم نقش شگفت‌انگیزی را می‌تواند بازی کند.

_

نمونه استاپ موشن آبجکت انیمیشن

شما را به دیدن نمونه استاپ موشن های جذاب و خلاقانه آبجکت انیمیشن تیم هنری آراستاپ موشن دعوت می نمایم.

سفارش استاپ موشن خود را به ما بسپارید

اگر می‌خواهید تیم آراستاپ موشن برای شما هم استاپ موشن جذاب تولید کند، پس فرصت را از دست ندهید!

آموزش ساخت آبجکت انیمیشن

دو رویکرد مهم در ساخت آبجکت انیمیشن

 
_

حرکت اشیا به صورت زنده و بر اساس وظایف حقیقی آن‌هاست و شخصیت غیر انسانی دارند.

 

_

در این روش آبجکت شما می‌تواند جاروبرقی منزلتان باشد که همان وظیفه جارو و تمیز کردن محیط را البته بدون کمک و دخالت شما بر عهده دارد. اما با کمی چاشنی خلاقیت…

حرکت و رفتار اشیاء خارج از وظایف و کاربرد حقیقی آن‌هاست وشخصیتی انسان‌گونه دارند. 

_

 برای مثال این روش هم سراغ همان جاروبرقی روش اول که زنده است و جان دارد می‌رویم. در این روش جاروبرقی نه تنها جارو نمی‌کند بلکه می‌تواند نقش یک فیل را بازی کند. راه برود. خرطومش را به این سمت و آن سمت بچرخاند. با خرطومش غذا بخورد و اشیاء را با آن جابه‌جا کند.

_

چند نمونه آبجکت انیمیشن ایرانی و خارجی

یکی از مهم‌ترین عوامل کمک به یادگیری دیدن نمونه کارهای مختلف است. پس بیایید تا همراه هم چند نمونه از استاپ موشن های مختلف به این سبک  را ببینیم:

استاپ موشن ایرانی

نمونه کاری از آقای عقیل حسینیان، هنرمند کشورمان با استفاده از انواع مهره‌ها که با استفاده از رویکرد دوم ساخت استاپ موشن آبجکت انیمیشن ساخته شده است.

استاپ موشن شلوغ

یک نمونه کار به شدت شلوغ و جذاب از جان لوئیس (john lewis). در این ویدئو استاپ موشن از هر آبجکت و وسیله‌ای که در خانه می‌توانید پیدا کنید همگی در حال حرکت‌اند.

آبجکت انیمیشن با ابزارآلات

تنها در این سبک می‌توانید به ابزارآلات و وسایلی مثل آچار و انبردست زندگی زیر آب و دیگر اشیاء واقعی دور و برتان حرکت ببخشید.

استاپ موشن تبلیغاتی

جذابیت جان بخشی به اشیاء همیشه ثابت و معمولی در ذهن مخاطب هم باعث شده تا آبجکت انیمیشن بیشترین تکنیکی باشد که برای ساخت استاپ موشن های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

حالا که اطلاعاتی کلی از این سبک استاپ موشن را به دست آوردی، همین حالا بلند شو و با اجسام اطرافت یک کار شگفت انگیز بساز. همه ما ذاتا خلاق هستیم، فقط باید خلاقیت درون‌مان را بیدار کنیم.

پس هرچه زودتر دست به کار شو…

بهترین برنامه‌ها و نرم‌افزارها برای برای ساخت استاپ موشن

_

برای آموزش ساخت آبجکت انیمیشن خوب و حرفه‌ای، نیاز دارید تا بهترین و حرفه‌ای‌ترین برنامه‌ها و نرم افزارهای ساخت استاپ موشن را بشناسید.
علاوه بر معرفی، جزء به جزء آموزش کار با این برنامه‌ها را در کنارتان هستیم.

بیش از5اپلیکیشن
بیش از7نرم افزار
_

سوالات متداول

آبجکت انیمیشن چیست؟

آبجکت انیمیشن (انیمیشن اشیاء) یکی از تکنیک های ساخت استاپ موشن است که کاراکتر ها و شخصیت های آن هر یک از اشیاء اطراف شما میتواند باشد. از کبریت و خودکار و پیچ و مهره گرفته تا میز و صندلی

مزیت آبجکت انیمیشن در برابر دیگر تکنیک های ساخت استاپ موشن در چیست؟

آبجکت انیمیشن یکی از پرکاربردترین تکنیک های استاپ موشن در صنعت تبلیغات است. زیرا حرکت اجسام بی جان و همیشه ثابت در ذهن مخاطب باعث می شود تا جذابیت بالایی برای مخاطب داشته باشد.

نرم افزار مخصوص ساخت آبجکت انیمیشن چیست؟

بهترین نرم افزار برای ویندوز و مک دراگون فریم است و برای موبایل هم استاپ موشن استودیو.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *