آموزش ساخت انیمیشن عروسکی

تنها فرمول آموزش ساخت انیمیشن عروسکی حرکت دادن و عکس گرفتن است. در استاپ موشن عروسکی ساخت کاراکتر و عروسک مناسب برای این سبک هم اهمیت ویژه ای دارد. برای داشتن انیمیشنی روان و قابل قبول برای سبک عروسکی، تمرین خستگی ناپذیر انیمیت کردن با عروسک مهمترین عنصر است.

Puppet Animation

انیمیشن عروسکی چیست؟

با ساخت انیمیشن عروسکی بیشتر آشنا شویم

_

انیمیشن عروسکی سطح پیشرفته تری از آبجکت انیمیشن است که در آن به جای استفاده از اشیاء از عروسک های مدلسازی شده استفاده می شوند تا کارگردان بتواند عروسک ها را مطابق حرکت های انسان یا حیوان به طور آزادانه و راحت انیمیت کند.

عمدتا این سبک از انیمیشن را در حوزه ی فیلم سینمایی و فیلم کوتاه و موزیک ویدیو استفاده می کنند و می توان گفت فعلا جایگاهی در حوزه تبلیغات ندارد. مهم ترین دلیل آن هم طولانی بودن پروسه ساخت و هزینه های بالای آن است. شاید فکر کنید ساخت انیمیشن عروسکی هزینه بالایی نداشته باشد، در حالی که ساخت این سبک از انیمیشن میتواند به اندازه ی یک فیلم سینمایی یا حتی بیشتر از آن هزینه و زمان ببرد.

طراحی و ساخت انیمیشن عروسکی

تاریخچه
ساخت انیمیشن عروسکی

1906

اولین فیلم انیمیشن عروسکی توسط یک طراح رقص باله روسی ساخته شد. استاد باله تئاتر ماریینسکی سن پترزبورگ، الکساندر شیریایف، اولین فیلم انیمیشن عروسکی جهان را با شخصیت هایی که در صحنه تئاتر و کنار پس زمینه ای ثابت می رقصند، ساخت.ساخت فیلم چند ماه طول کشید و استاد باله مجبور شد برای انتقال توهم رقص، ژست ها و فیگورهای خود را حدود 7500 بار تغییر دهد.

1953

راه اندازی بخش تخصصی انیمیشن عروسکی در استودیو سایوزمولت فیلم انجام شد. اولین عروسک‌ در آرشیو سایوزمولت‌فیلم  «عروسک‌های میله‌ای» با قد حدود یک متر بود. امروزه میانگین ارتفاع آن ها به ندرت به بیش از 20 سانتی متر می رسد.

1993

ساخت فیلم ترسناک موزیکال به کارگردانی هنری سلیک است که از 227 عروسک برای نمایش شخصیت‌های فیلم و همچنین 400 سر برای بیان هر احساس استفاده شده است.

انیمیشن عروسکی حلقه گمشده ، آقای لینک ، استاپ موشن ، انیمیشن ، استاپ موشن ، آراستاپ موشن
_

نحوه ساخت انیمیشن عروسکی

روند ساخت استاپ موشن به روش انیمیشن عروسکی همانند دیگر روش ساخت استاپ موشن است. یعنی ایده پردازی کنید. عروسک‌هایتان را با کمک خمیر و قالب‌ها و روش‌های مخصوص عروسک سازی بسازید. آن را حرکت دهید، عکس بگیرید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا به پایان ایده برسید. در نهایت هم یک صداگذاری و تدوین ساده روی کار انجام دهید.

اما این روندی کلی برای ساخت تمامی سبک‌های استاپ موشن است. ساخت استاپ موشن عروسکی به مراتب از بعضی دیگر سبک‌ها هم بسیار سخت‌تر و هم وقت‌گیرتر است و صبر و حوصله بالایی را می‌طلبد. اما در عوض نتیجه شرینی انتظارتان را می‌کشد.

  • ایده پردازی کنید
  • سناریو بنویسید
  • استوری بورد بکشید
  • عروسک‌هایتان را با خمیر و قالب‌ مخصوص عروسک سازی بسازید
  • حرکت دهید و عکاسی کنید
  • مرحله پنج را آنقدر تکرار کنید تا سناریو تکمیل شود
  • تدوین کنید
  • خروجی بگیرید
_

اسکلت بندی عروسک استاپ موشن

مهمترین گزینه در ثبات و دقت حرکات

هر عروسک استاپ موشن انیمیشن در اطراف یک اسکلت فلزی با مفاصل ساچمه ای ساخته شده است، ساختاری که باعث ثبات و دقت در حرکات می شود.

 لباس ها نه تنها برای همه ی شخصیت ها بلکه برای تمام نسخه های هر شخصیت هم به صورت جداگانه دوخته می شوند، عروسک سازان علاوه بر ساخت فیگورهای مختلف از یک کاراکتر، اجزای بدن کاراکتر را هم در چند نسخه و حالت مختلف می سازند.

ساخت انیمیشن عروسکی

اگر می‌خواهید تیم آراستاپ موشن برای شما هم استاپ موشن عروسکی جذاب تولید کند، پس فرصت را از دست ندهید!

اصلی ترین تفاوت انیمیشن عروسکی با فیلمسازی

_

تفاوتی که انیمیشن استاپ موشن با فیلمسازی دارد این است که در فیلمسازی بازیگر چند بار میتواند اکت خود را تکرار و قبل از برداشت اصلی تمرین های زیادی انجام دهد. ولی در استاپ موشن بخاطر فضاسازی صحنه و زمانبر بودن پروسه، انیماتور باید مهارت کافی را داشته باشد تا بازی عروسک را به خوبی و با کمترین تکرار انیمیت کند زیرا در صورت اشتباه در یکی از فریم ها باید کل صحنه و حالت های کاراکتر به حالت ابتدای سکانس برود و ضبط دوباره انحام شود.

یک روز عکسبرداری برابر پنج ثانیه انیمیشن

_

به طور معمول برای هر ثانیه انیمیشن باید حدود 24 فریم عکس گرفته شود. این یک ثانیه میتواند حرکت دست کاراکتر باشد یا راه رفتن و قدم زدن آن. معمولا در استودیو های استاپ موشن انیماتور ها وظیفه دارند روزانه عکسبرداری حداقل 5 ثانیه از کار را انجام دهند. به همین خاطر ساخت یک دقیقه انیمیشن استاپ موشن ممکن است حدود شش ماه زمان ببرد.

بهترین نرم افزار ساخت انیمیشن عروسکی

_

برای ساختن استاپ موشن عروسکی خوب و حرفه‌ای، نیاز دارید تا بهترین و حرفه‌ای‌ترین برنامه‌ها و نرم افزارهای ساخت استاپ موشن را بشناسید.
علاوه بر معرفی، جزء به جزء آموزش کار با این برنامه‌ها را در کنارتان هستیم.

بیش از5اپلیکیشن
بیش از7نرم افزار
_

مطالب آموزشی 

مفتخریم با ارائه جدیدترین مطالب آموزشی و ساخت انیمیشن عروسکی همراه شما باشیم.

_

سوالات متداول

استاپ موشن عروسکی چیست؟

استاپ موشن عروسکی (puppet aniamtion) تکنیکی از استاپ موشن است که با عروسک‌‌های مخصوصی ساخته می‌شود که با روش‌های مخصوص آن‌ها را قالب‌گیری کرده اند و حتی برای حرکت‌ها و حالت‌های مختلف از یک شخصیت عروسکی‌، چندین نمونه و نسخه ساخته‌شده.

برای ساخت استاپ موشن عروسکی چه تجهیزاتی نیاز است؟

در این روش به غیر از تجهیزات مخصوص تصویربرداری، به عروسک هایی نیاز دارید که از سیم‌هایی برای اسکلت عروسک استفاده می‌شود که در عین انعطاف‌پذیری برای حالت دادن در صحنه‌های مختلف، پایداری لازم را هم برای ایستادن در یک حالت مخصوص در زمان عکاسی داشته باشد.

کاربرد استاپ موشن عروسکی چیست؟

 بیشترین کاربرد استاپ موشن عروسکی در ساخت فیلم های کوتاه یا سینمایی به سبک استاپ موشن است و کمتر کاری با تکنیک عروسکی در حوزه تبلیغات ساخته می شود.

نرم افزار مخصوص ساخت استاپ موشن عروسکی چیست؟

 نرم افزار مورد استفاده در همه سبک های استاپ موشن یکسان است و به پیشنهاد آراستاپ موشن بهترین نرم افزار برای ویندوز و مک دراگون فریم است و بهترین نرم افزار برای موبایل هم استاپ موشن استودیو.