ساخت آرماتور استاپ موشن با سیم مفتولی

چگونه در خانه آرماتور سیمی بسازیم؟

شما هم از جمله کسانی هستید که دوست دارید استاپ موشن عروسکی بسازید اما مهم‌ترین ابزار کار یعنی آرماتور را ندارید؟ این مقاله دقیقا برای شماست تا در خانه با چند تکنیک ساده ساخت آرماتور سیمی را یاد بگیرید.

قرار است در این مقاله این مراحل را با هم قدم به قدم پیش ببریم:

 

تهیه لوازم برای ساخت آرماتور سیمی

قبل از شروع ساخت آرماتور سیمی در خانه،  این لوازم برای ساخت آرماتور سیمی نیاز است:

  • سیم آرماتور
  • بتونه اپوکسی
  • سیم چین
  • انبردست
  • ورقه آلومینیومی
تجهیزات مورد نیاز برای ساخت آرماتور سیمی استاپ موشن
وسایلی که برای ساخت یک آرماتور سیمی احتیاج دارید


قدم اول: الگویی برای آرماتور سیمی بکشید

با توجه به اندازه کاراکتری که می‌خواهید برایش آرماتور بندی انجام دهید، کاغذی تهیه کنید. شکلی کلی از نمای روبروی عروسک و کاراکترتان بکشید. لازم نیست تمام جزئیات عروسک را بکشید. نمای کلی هم کفایت می‌کند. به جای کشیدن نقاشی می‌توانید از وکتورها و طرح‌های آماده برای الگوی اسکلت عروسک‌تان هم استفاده کنید.

مهم داشتن الگویی است که تا آخر کار اندازه‌های اسکلت عروسک را با آن بسنجید.


قدم دوم: پاهای آرماتور را بسازید

اندازه پا را از روی الگو اندازه بگیرید. اندازه را دو برابر کنید و با سیم چین، سیم را ببرید. این مقدار سیم برای اسکلت یکی از پاها استفاده می‌شود. پس به همان اندازه یکی دیگر هم آماده کنید.


قدم سوم: سیم‌ پاها را بتابانید

سیم هر کدام از پاها را جداگانه از وسط خم کنید. طوری که با تا کردن به اندازه اصلی پاها برسید. حالا با دست و با پیچاندن انتهای سیم که خم شده، یک حلقه بسازید. سعی کنید حلقه به اندازه‌ پیچی که از قبل در نظر گرفته‌اید باشد.

سعی کنید تا می‌توانید از انبردست استفاده نکنید. فشردن سیم با انبردست به آن ضربه وارد می‌کند و مقاومتش را پایین می‌آورد. اما اگر مجبور به استفاده شدید، به آرامی این کار را بکنید. حلقه‌ای که برای سیم یکی از پاها ساختید را با انبردست به آرامی نگه دارید و با دست دیگر دو سیم را شروع کنید به تاباندن.

تا حدود نیمی از سیم را بتابانید. تاباندن سیم سخت‌تر از آن چیزی ای بود که فکر می‌کردید؟ درست است!!! خصوصا زمانی که سیم‌تان ضخیم هم باشد! هرچند که این کار ممکن است برایتان سخت باشد اما سعی کنید تا می‌توانید پیچ و تاب بیشتری به سیم‌ها بدهید. با این کار مقاومت آرماتور سیمی شما بالاتر می‌رود و آرماتور قوی‌تری خواهید داشت. برای سیم آن یکی پا هم عملیات تاباندن سیم را انجام دهید.


قدم چهارم: پا و لگن را بسازید

با انبردست حلقه‌ای که در انتهای سیم درست کرده بودید را بگیرید و 90 درجه بچرخانید. حلقه سیمی قرار است نقش کف پای آرماتور را برای شما بازی کند و به ایستادن عروسک و کاراکترتان کمک کند.

وقتی هر دو پا را ساختید، حالا نوبت ساخت لگن‌هاست. از سمت دیگر سیم که تاباندن سیم را نیمه رها کردید، به اندازه مقداری که برای لگن کاراکتر در نظر گرفتید، سیم را تا بخشی که تابیده شده اندازه 90 درجه بچرخانید.

حالا نوبت سیم‌هایی است که آزاد رهایشان کرده بودیم. هر پا دو سیم دارد که به هم تابانده نشده است. یکی از سیم‌ها را به صورت عمود بر لگن به سمت بالا و آن یکی را عمود به سمت پایین تا کنید. حالا پاها برای اتصال به همدیگر آماده هستند.


قدم پنجم: پاهای آرماتور سیمی را به هم متصل کنید

برای ساخت آرماتور سیمی شاید فقط این بخش کمی مشکل باشد اما اگر با دقت انجام دهید، آرماتور ثابت و مستحکمی خواهید داشت. هر دو پا را در کنار یکدیگر و به طور متقارن قرار دهید. حالا سعی کنید با تاباندن سیم‌هایی که به سمت پایین عمود کرده بودید گره بزنید. یک سیم را از مقابل خم کنید و به پشت آرماتور سیمی ببرید تا یک حلقه در زیر لگن و روی دو سیم اضافی دیگر ایجاد کنید.

اگر گره شل شد، نا امید نشوید. سیم را باز کنید و دوباره امتحان کنید. سعی کنید تا گره محکمی بزنید و مقاومت آرماتور را بالاتر ببرید. حالا این سیم‌ها را رها کنید و دو سیمی که به سمت بالا عمود شده بود را بگیرید. این سیم‌ها قرار است حکم ستون فقرات آرماتور شما را داشته باشند، پس محکم و فشرده به هم بتابانید.


قدم ششم: ستون فقرات آرماتور سیمی را تقویت کنید

مابقی سیم‌هایی که برای گره زدن و اتصال پاها به همدیگر استفاده کردید را دور ستون فقرات بپیچانید. سیم‌ها را تا انتها نتابانید. کمی از آن‌ها را برای بستن سیم بازوها نیاز داریم. با این کار هم مقداری از شر سیم‌های اضافی خلاص می‌شوید و هم ستون فقرات آرماتورتان را به خوبی تقویت می‌کنید.


قدم هفتم: برای آرماتور سیمی بازو بسازید

برای ساخت آرماتور سیمی ، وقتش رسیده تا دیگر اجزای آن را هم بسازید. سیمی به اندازه کمی کوتاه‌تر از اندازه اصلی پاها (نه اندازه دو برابر شده آن) با سیم چین ببرید. این سیم در نهایت قرار است شانه و بازوهای آرماتور شما باشد. برای اتصالش هم از سیم‌های اضافه و تابیده نشده پاها استفاده خواهیم کرد.

درست مثل حلقه ‌ای که برای ایجاد کف پا درست کرده بودید، حلقه‌ای هم در وسط این سیم ایجاد کنید. حالا یکی از سیم‌های ستون فقرات را از داخل این حلقه رد کنید و سیم دست را تا رسیدن با سیم‌های تابیده شده ستون فقرات پایین ببرید.

وقتش رسیده تا سیم‌های باقی مانده از ستون فقرات را هم تا انتها بتابانید تا دست‌ها هم سر جایشان به خوبی قفل و محکم شوند. سیم‌هایی که از پاها باقی‌مانده بود را بالاتر بیاورید و دور سیم‌هایی که برای بخش شانه درنظر گرفته‌اید بپیچانید.


قدم هشتم: شانه‌های دست را محکم کنید

برای ساخت آرماتور سیمی مناسب لازم دارید تا تمام بخش‌ها و اعضای آرماتور کاملا متناسب باشند. پس هر بخشی از کار را که جلو می‌برید، مدام با الگوی اولیه مقایسه کنید تا آرماتور در مرکز آن قرار داشته باشد. با همین روش آرماتور را روی الگو قرار دهید و طبق آن سیم‌های شانه را به سمت پایین خم کنید.

اگر فکر می‌کنید دست‌ها بلند هستند، دوباره مطابق الگو دست‌ها را تا جایی که نیاز است کوتاه کنید. اما برای مچ دستان هم مقداری باقی بگذارید. اما نیاز نیست برای انگشتان از این سیم چیزی درنظر بگیرید. ما برای انگشتان در مرحله‌های بعدی از سیم‌های باریک‌تری استفاده می‌کنیم.

ساخت آرماتور استاپ موشن با سیم مفتولی-3


قدم نهم: سر آرماتور سیمی را بسازید

ممکن است فکر کنید چقدر طول ستون فقرات زیاد است و بخواهید آن را کوتاه کنید! اما صبر کنید. ما بقیه آن را برای درست کردن سر آرماتور نیاز داریم.

مطابق با الگو آن بخش از سیم که اضافه است را به صورت حلقه و دایره گرد کنید. این حلقه سیمی قرار است نقش سر را داشته برای آرماتور سیمی شما داشته باشد.


قدم دهم: کف دست را ایجاد کنید

با کمک انبردست، دو حلقه در سر سیم‌های دست‌ها بسازید. حلقه‌ها نقش کف دست را دارند. سعی کنید تا می‌توانید حلقه‌ها خیلی بزرگ و حجیم نباشند. زیرا زمانی که می‌خواهید با خمیر یا هر نوع متریالی برای آرماتور سیمی روکش بسازید، حجیم بودن سیم‌های حلقه کف دست برایتان دردسر ساز خواهند شد.

دوباره تاکید می‌کنیم که حواستان به الگوی کاراکتری که آرماتور را برای آن می‌سازید باشد.


قدم یازدهم: ساخت انگشتان دست

برای ساخت آرماتور سیمی نیاز به سیم مفتولی ریزتری هم دارید. سیمی که بتواند متناسب با باریکی انگشتان دست کاراکترتان باشد. سیم را که انتخاب کردید، اندازه یک انگشت را در نظر بگیرید و دو برابر آن مقدار برش دهید. یک سیم دیگر به همین اندازه هم ببرید. حالا وسط سیم‌ها را مثل سیم دست‌ها حلقه کنید و تا بزنید تا دو سر سیم در کنار همدیگر قرار بگیرند. دو انگشت آرماتور درست شد. همین روش را برای آن یکی سیم هم انجام دهید تا چهار انگشت شما تکمیل شود.

دو سیم را به کمک حلقه‌ای که برایشان درست کرده‌اید داخل حلقه کف دست آرماتور کنید و حلقه کف دست را محکم ببندید.


قدم دوازدهم: انگشت شست را اضافه کنید

به اندازه انگشتان اما کمی بیشتر از سیم نازکتر ببرید. قرار است انگشت شست را برای دست آرماتور بسازید. اندازه‌ای که متناسب برای انگشت شست است را کنار دیگر انگشتان نگه دارید و مابقی سیم را در اطراف مچ دست بپیچانید و محکم کنید.

اگر از جای قرار گرفتن انگشت ناراضی هستید، آن را باز کنید و دوباره ببندید. انقدر این کار را تکرار کنید تا جای مناسب را برایش پیدا کنید.

حالا که تمام سیم‌های انگشتان سر جای خودشان قرار گرفتند، مطابق با الگو می‌توانید اضافه‌های آن را کوتاهتر کنید.


قدم سیزدهم: نوبت بتونه کاری است

تبریک می‌گوییم. تا اینجای کار به خوبی پیش رفتید و ساخت آرماتور سیمی را با موفقیت به پایان رساندید. فقط کمی ریزه کاری مانده که آن را هم با هم پیش می‌بریم.

برای اینکه در قسمت‌هایی مثل مچ دست‌ها که از اتصالات چند سیم درست شده کمی محکم کاری کنیم، بتونه کمک خوبی است. برای استفاده از بتونه اپوکسی دو قسمت آن را با هم به خوبی مخلوط کنید تا مواده خمیری یکدست و یکرنگی به شما بدهد.

مواد را به حلقه سیم‌های مچ دست بزنید و با دست آن‌ها را محکم فشار دهید تا به خوبی بچسبد. حواستان باشد که قصد نداریم حجم زیادی به مچ دست اضافه کنیم، پس مقداری کمی بتونه برای مچ کافی است.

برای ساخت آرماتور سیمی مقاوم، مابقی بتونه را برای دیگر اتصالات آن استفاده کنید. مثل نواحی لگن و قفسه سینه. بتونه کاری که تمام شد، آرماتور را برای حدود یک ربع کنار بگذارید تا بتونه‌ها کاملا خشک شوند.


قدم چهاردهم: بستن فویل آلومینیومی

برای اینکه بخواهید تمام بدن کاراکتر را گل و خمیر بسازید، ممکن است برای این نوع از آرماتور کمی سنگین باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما بخشی از حجم بدن و اندام‌ها را برای سبک‌سازی از آلومینیوم بسازید.

سر و تنه کاراکتر نیاز بیشتری به سبک سازی با متریالی مثل آلومینیوم دارد. اما اضافه کردنش به دست و پا و بقیه اندام‌ها اختیاری است. پس برای هر کجا که احتیاج دارید، فویل را دور آن قسمت بپیچید و با سیم نازک جایش را محکم کنید.


قدم آخر: انیمیت را شروع کنید

بالاخره ساخت آرماتور سیمی شما به پایان رسید. حالا شما هم یکی از انیماتورهایی هستید که به راحتی با داشتند آرماتور دست ساز خودتان می‌توانید انیمیت کنید و استاپ موشن عروسکی (Puppet Animation) بسازید.

 

اگر فکر می‌کنید مقاومت سیم‌های دست در هنگام کار کردن با آرماتور، پایین می‌آید، می‌توانید یک سیم اضافه را دور بازوها و ساق دست‌های آرماتور بپیچانید. این طوری خیال‌تان راحت‌تر است.
حالا دیگر فکر ساخت آرماتور سیمی را از سرتان بیرون کنید و به فکر ساخت استاپ موشن جذاب خودتان باشید. تیم آراستاپ موشن هم برایتان آرزوی موفقیت می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *